Kas yra “metalografija”?

“Metalografija” - tai rašytinė informacija, grafika ar nuotraukos specialia technologija perkeltos ant aliuminio plokštelių. Mūsų gamyboje naudojamų plokščių maksimalus dydis 900x400mm, storis gali būti 0,3mm, 0,5mm arba 1,0mm. Taip pat galime spausdinti ant 2,0mm storio plokščių, tokiu atveju maksimalus dydis yra 420 x 500mm. Metalo plokštelės yra aukso ir sidabro spalvos, paviršius - matinis, pusiau matinis (satininis) arba blizgantis (veidrodinis). Mūsų technologijos būdu atspausdintas vaizdas atsižvelgiant į kliento poreikį gali būti vienspalvis arba spalvotas. Metalografijos pritaikymo sfera labai įvairi: iškabos, rodyklės, prietaisų lentelės, kabinetų ženklinimas, paminklinės lentos ir t.t. Išskirtinės mūsų produkcijos savybės yra ilgaamžiškumas bei atsparumas atmosferos (saulė/lietus) ir cheminiam (įvairios valymo priemonės) poveikiui.

Toliau trumpai apžvelgsim metalografijos technologinį procesą. Mūsų partneriai, garsi olandų įmonė “Polychromal B.V.” jau nuo 1960 metų gamina anoduoto aliuminio lakštus, skirtus tolimesniam dažymui. Išplėsto anoduoto aliuminio sluoksnio porėtas paviršius geba stipriai absorbuoti dažus, riebalus, aliejus ir kitas meždiagas. Todėl neapsaugotas oksido sluoksnis yra ypatingai jautrus, pavyzdžiui net žmogaus pirštų antspaudams. Kita vertus ši didelė absorbcijos geba greitai prarandama dėl sąlyčio su drėgnu oru, dėl kurio susidaro aliuminio hidratas. “Polychromal B.V.” sukurtas paviršinio sluoksnio apsaugos metodas, leidžia ilga laiką išlaikyti aliuminio paviršiaus absorbcijos savybes.

Egzistuoja keli anodizuoto aliuminio sluoksnio dažymo būdai:

  1. Anodizuoto aliuminio plokštelės panardinamos į dažų tirpalą. Dažai padengia plokštes intensyvia spalva iš visų pusių. Šiam būdui naudojami vandeniniai arba organiniai dažikliai. Dažų molekulės turi būti mažesnės už anoduotojo sluoksnio porų dydį. Vidutinis anoduoto sluoksnio porų skersmuo yra 0,075 mikronai. Kadangi baltos spalvos dažų molekulių skersmuo viršija aliuminio porų dydį, nudažyti balta spalva nėra įmanoma . Toks pats apribojimas galioja bet kokiam baltojo dažiklio su kitomis spalvomis deriniui.
  2. Fotomechaninis spausdinimas. Tai yra metodas, kai fotorezistoriaus pagalba ant metalo pavyršiaus sukuriamas grafikos trafaretas. Per šį trafaretą dažai rankiniu būdu įterpiami į metalo paviršių. Šiam procesui naudojami specialūs dažikliai, kurių pagrindą sudaro organiniai tirpikliai, kurie turi gerą įsiskverbimo jėgą.

Paskutinis metalografijos technologijos etapas – fiksavimas. Tai procesas, kurio metu anoduotas sluoksnis virsta aliuminio hidratu. Tokiu atveju poros uždaromos, o dažai yra izoliuojami nuo išorinės aplinkos ir tampa nepasiekiami tirpikliams ir kitiems cheminiams veiksniams. Tinkamai anoduotas ir fiksuotas oksido sluoksnis taip pat yra labai atsparus trinčiai ir bet kokiam atmosferos poveikiui.